Mbledhja e Këshillit Bashkiak të zhvilluar më 26 Shtator 2024

Në mbledhjen e Këshillit Bashkiak të zhvilluar më 26 Shtator 2024 u diskutuan dhe miratuan një sërë çështjesh të rëndësishme për qytetin e Rrogozhines.

Falenderojmë të gjithë qytetarët që morën pjesë fizikisht në mbledhjen e sotme të Këshillit Bashkiak, si dhe ata që na ndoqën live përmes kanalit të Këshillit Bashkiak Rrogozhinë në Facebook.

Vendimet e marra gjatë kësaj mbledhjeje janë jashtëzakonisht të rëndësishme për zhvillimin dhe mirëqenien e qytetit tonë. Pjesëmarrja dhe mbështetja juaj aktive luan një rol kyç në realizimin e këtyre nismave për të mirën e përbashkët të komunitetit.

Pikat kryesore të cilat u trajtuan përfshijnë:

1- Miratim i rendit të ditës.

2- Miratim i procesverbalit Nr.10, të mbledhjes së Këshillit Bashkiak datë 19.07.2024.

3- Miratim i projekt-vendimit, “Për dhënien e ndihmës ekonomike për familjet në nevojë për muajin Korrik 2024 nga fondi i Bllok – Ndihmës 6%”.

4- Miratim i projekt-vendimit, “Për dhënien e ndihmës ekonomike për familjet në nevojë për muajin Gusht 2024 nga fondi i pushtetit vendor”.

5- Miratim i projekt-vendimit, “Për dhënien e ndihmës ekonomike për familjet në nevojë për muajin Shtator 2024 nga fondi i pushtetit vendor”.

6- Miratim i projekt-vendimit, “Për miratimin e kërkesës për mbështetje financiare në lidhje me rehabilitimin e rezervuarit të Domen, fshati Domen, Njësia Administrative Kryevidh”.

7- Miratim i projekt-vendimit, “Për miratimin e nismës së Aleancës së Grave Këshilltare, për mbështetjen financiare të projektit ‘Një rrugëtim drejt të ardhmes’.

8- Miratim i projekt-vendimit, “Për miratimin e kërkesës së z. Xhelal Tosku për sponsorizimin e botimit të librit”.

9- Miratim i projekt-vendimit, “Për miratimin e fondit të akorduar për mbulimin e rritjes së nivelit të pagave”.

10- Miratim i projekt-vendimit, “Për miratimin e nivelit të pagave të funksionarëve të zgjedhur e të emëruar, të nëpunësve civilë e të punonjësve administrativë të njësive të bashkisë Rrogozhinë”.

11- Informacion nga Drejtoria e Politikave Urbane dhe Sektorëve të saj, mbi punën e bërë për periudhën Janar-Korrik 2024.

12- Informacion mbi masat e marra nga Drejtoria Bujqësisë, Veterinarisë, Pyjeve, Kullimit dhe Vaditjes për pastrimin e kanaleve të para të dyta e të treta dhe përgatitja e tyre për dimrin.

13- Informacion mbi punën e bërë nga Sektori i Pyjeve dhe përmisimin e shërbimeve dhe veprimtarisë që ofron në këtë fushë.

14- Informacion mbi punën e bërë për përgatitjen e vitit të ri shkollor nga Drejtoria e Arsimit dhe Drejtoria e Shërbimeve Mbështetëse pranë Bashkisë.

15- Raport nga Administratorët e Njësive Administrative Kryevidh, Lekaj, Gosë, Sinaballaj mbi

mbarëvajtjen e punës dhe problematikat e hasura përgjatë periudhës Qershor – Gusht 2024.

16- Të ndryshme.

– Shqyrtim i kërkesës së qytetarit z. Fahri Rexhepi për trajtimin dhe strehimin e qenve endacakë.

– Shqyrtim i kërkesës së qytetarit z. Haziz Kashari për ndihmë financiare për rikuperimin e dëmit të kafshëve të ngordhura.

– Të tjera.

Faleminderit.

#BashkiaRrogozhinë #KeshilliBashkiakRrogozhine

There are no comments yet